A to blamaż… Marek Lipczyk najlepszy – a tu takie kalumnie o 300 mln strat w 2 lata!

Czasem tak głupio człowiekowi, jak sobie przejrzy internet i trafi na taki rarytas… Jakie zaskoczenie! My tu odsądzamy od czci i wiary p. Marka Lipczyka w kolejnych częściach „Dziedzictwa Marka Lipczyka”

– a tu proszę: Człowiek zasłużony dla Dąbrowy Górniczej ze Złotym Laurem im. Adama Piwowara!

Cytując kapitułę: „(…) w trakcie jego prezydentury w Dąbrowie miał miejsce boom inwestycyjny. Oddano wtedy do użytku 250 mieszkań komunalnych dla najbardziej potrzebujących wielodzietnych rodzin, zrewitalizowano Plac Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia oraz ulicę 3 Maja i jej okolice. Rozpoczęto również budowę AquaParku i Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum”, które są dzisiaj wizytówkami miasta, a hala areną sportowych rozgrywek na najwyższym poziomie dostarczającą mieszkańcom regionu wielu sportowych emocji.

W tym okresie również rozpoczęła się budowa nowoczesnego Centrum Administracyjnego, gdzie poza Urzędem Miejskim swoją siedzibę ma również sąd i prokuratura rejonowa. Budynek ten, przez wielu nazywany „Pentagonem”, mimo że ma już prawie 10 lat, w dalszym ciągu jest jednym z najnowocześniejszych budynków tego typu w Polsce, nagrodzony m.in. jako obiekt użyteczności publicznej najbardziej przyjazny osobom niepełnosprawnym.

Jako jeden z pierwszych prezydentów miast w Polsce zdecydował się na realizację tych inwestycji w systemie wyprzedzającym partnerstwo publiczno-prywatne. Wielu osobom się to nie podobało. Były to trudne początki, które budziły wiele kontrowersji, sprawę badały prokuratury, jednak finalnie żaden z zarzutów nie znalazł odzwierciedlenia w rzeczywistości, a miasto dzisiaj może pochwalić się nowoczesnymi obiektami na miarę XXI wieku.”

I jak to się ma do podsumowania zobowiązań Prezydenta Miasta Marka Lipczyka (2000-2002):

  • 5.500.000,00 zł – Zagospodarowanie terenu przed Pałacem Kultury Zagłębia
  • 40.000.000,00 zł – Hala Widowiskowo-Sportowa „CENTRUM”
  • 36.215.000,00 zł – poręczenie kredytu na budowę „NEMO Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o.
  • 219.000.000,00 zł – koszt budowy i eksploatacji Centrum Administracji
  • 57.500.000,00 zł – koszt „know-how” przez 25 lat dla RWE Aqua GmbH
  • 34.000.000,00 zł – dywidenda gwarantowana – kwota rzeczywiście wypłacona w ciągu 12 lat

na kwotę łączną- 392.215.000,00 zł?

Oczywiście, że nijak.. Będziemy musieli sobie głowę popiołem posypać, bo takie „faux pas” rzadko się zdarza… Cała nadzieja w kolejnej części „Dziedzictwa”, tj. „A kto mi zabroni?” – musimy się przyłożyć…

1 thought on “A to blamaż… Marek Lipczyk najlepszy – a tu takie kalumnie o 300 mln strat w 2 lata!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *