AMP stopuje część produkcji w Krakowie – gra negocjacyjna?

Światopogląd Zielona

ArcelorMittal Poland ogłosił w poniedziałek, że planuje tymczasowo wstrzymać pracę części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca i stalowni. Jak zapowiedział prezes spółki Geert Verbeeck, zamknięcie nastąpi we wrześniu i potrwa „miesiące lub kwartały”.

Prezes poinformował podczas briefingu prasowego, że spółka nie zamierza zwalniać około 1,2 tys. pracowników zatrudnionych w części surowcowej – zostaną oni przesunięci do części przetwórczej, czyli walcowni, innych zakładów ArcelorMittal Poland lub do prac, które obecnie wykonują firmy zewnętrzne. Część pracowników otrzyma obniżone wynagrodzenie – tzw. postojowe.

Przedstawiciel huty pytany o to, jak długo potrwa przestój, ocenił, że będzie to zależało od rozwoju sytuacji na rynku, w szczególności kwestii cen emisji dwutlenku węgla i nadwyżki mocy produkcyjnych w europejskich hutach, spowodowanych importem tańszych wyrobów ze wschodu.

– Jeśli to nie zostanie rozwiązane, to produkcja w części surowcowej będzie nieopłacalna – zaznaczył prezes ArcelorMittal Poland i dodał, że jej zatrzymanie to „nie kwestia dni i tygodni, ale miesięcy i kwartałów”.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut – w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia ok. 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ok. 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali.
Od 2004 r., kiedy ArcelorMittal rozpoczął działalność w Polsce, firma zainwestowała w modernizację swoich instalacji 6 mld zł, z czego połowa przypadła na hutę w Krakowie.
W 2017 roku spółka zakończyła projekty w części surowcowej krakowskiej huty o łącznej wartości 200 mln zł. Najważniejszą z nich był remont jedynego wielkiego pieca.

Czytaj więcej na INTERIA.PL

 

 

Komentarz Rolowanej:

Ciekawy fakt, być może skorelowany z dzisiejszą informacją – to zakup zakładów hutniczych we Włoszech 1 listopada 2018 roku, podsumowany przez Lakshmiego Mittala, prezesa i dyrektora generalnego ArcelorMittal:

„Mamy długą historię w rehabilitowaniu nierentownych zakładów. Jestem pewien, że odniesiemy sukces w przywróceniu wyników produkcyjnych, finansowych, środowiskowych Ilvy, a tym samym uda nam się stworzyć wartość dla firmy, interesariuszy Ilvy i włoskiej gospodarki”. (źródło: AMP)

Tagged

Dodaj komentarz