Chybione inwestycje czy ostra gra negocjacyjna AMP – czyli wygaszany piec i kontrowersyjna ekologia

Światopogląd Zielona
Larum grają – dla branży hutniczej. Duże kłopoty ma huta w Częstochowie, wyłączane są kolejne piece w Łaziskach.
ArcelorMittal Poland, właściciel 5 hut (w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie), które skupiają ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, także nie pozostaje w tyle. Choć w 2017 roku spółka zakończyła projekty w części surowcowej krakowskiej huty o łącznej wartości 200 mln zł (gdzie najważniejszą z nich był remont jedynego wielkiego pieca), to jednak w maju 2019 roku podjęto decyzję o  tymczasowym wstrzymaniu pracy części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca i stalowni od września br.

AMP stopuje część produkcji w Krakowie – gra negocjacyjna?

Ciekawostką (jak można przeczytać w powyższym naszym wpisie) jest fakt, iż pod koniec 2018 roku AMP kupiło hutę we Włoszech… Czy to trochę nie jest tak, jak piszą redaktorzy z RMF24:

„Huty w Polsce są wygaszane nie tylko z powodu cen prądu.

Przedstawiciele centrali zarządzającego hutą w Krakowie koncernu ArcelorMittal nie ukrywają, że liczą też na ulgi ze strony polskiego rządu.

„Potrzebujemy nie tylko rekompensat za podwyżki cen prądu, ale przede wszystkim ograniczenia importu stali ze wschodu” – takie zdanie najczęściej można usłyszeć od przedstawicieli branży hutniczej. Nie ukrywają, że dobrym rozwiązaniem byłoby… zablokowanie importu.”

Włosi pewnie już się pochylają nad pomocą publiczną dla uratowanej huty… Polski rząd co prawda też nie zasypia gruszek w popiele, bo jak z kolei informuje Interia:
W piśmie do Geerta Verbeecka związkowcy zwrócili uwagę, że od czasu ogłoszenia decyzji o czasowym wyłączeniu pieca i stalowni, zmieniły się zewnętrzne warunki funkcjonowania krakowskiej huty. Chodzi przede wszystkim o przyjęcie przez rząd projektu ustawy o systemie rekompensat dla przemysłów energochłonnych – ze wsparcia w tym zakresie ma skorzystać m.in. branża hutnicza, w tym zakłady należące do ArcelorMittal Poland. Rozpoczęły się także rozmowy o problemach koncernu z udziałem przedstawicieli rządu. Wszystko to, według związków, powinno prowadzić do zmiany decyzji koncernu.
AMP ma więc trudny orzech do zgryzienia… Tym bardziej, że w Dąbrowie Górniczej ma z kolei problemy związane z wielkimi inwestycjami ekologicznymi.

Od 2004 r., kiedy ArcelorMittal rozpoczął działalność w Polsce, firma zainwestowała w modernizację swoich instalacji 6 mld zł, z czego połowa przypadła na hutę w Krakowie.(Czytaj więcej na www.rmf24.pl)

(…) w dawnej Hucie Katowice inwestycji, których łączny koszt sięga 700 mln zł. Jak mówił członek zarządu koncernu, dyrektor ochrony środowiska i energetyki, Tomasz Ślęzak, to prawdopodobnie największy obecnie program środowiskowy w polskim przemyśle, służący m.in. spełnieniu wymogów unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych. (zobacz „Puls Biznesu”)

Inwestycje w Dąbrowie Górniczej dotyczą stalowni, spiekalni oraz elektrociepłowni Tameh Polska. (…)

– Kwestie związane z ograniczaniem oddziaływania naszych procesów na otoczenie traktujemy z najwyższą powagą. Realizowane obecnie przedsięwzięcia pozwolą nam nie tylko dotrzymać limitów wynikających z przepisów unijnych, ale i spełnić oczekiwania mieszkańców Dąbrowy Górniczej w zakresie zmniejszania naszego oddziaływania na środowisko – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes (aktualnie prezes – przyp. RD) zarządu ArcelorMittal Poland. (zobacz „Dziennik Zachodni”)

I o co chodzi? Ano, jest połowa roku 2019, a srebrny pył dalej sypie się z nieba, a hałas… Proszę przeczytać i koniecznie posłuchać:

Mieszkańcom i pracownikom nie pomagają tu ani media, ani politycy…

A jako podsumowanie – inwestycje inwestycjami (bo np. „na część tych zadań udało nam się uzyskać pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” twierdził Tomasz Ślęzak z zarządu AMP), ale w wielkim biznesie to niekoniecznie one są najważniejsze. Na negocjacjach najprawdopodobniej można zarobić więcej…

Huta przestanie dymić? – czyli czy AMP zwija działalność

 

Tagged

Dodaj komentarz