Co ma baca do Huty Katowice, czyli jak AMP nie zauważa inwazyjnego hałasu

Światopogląd Zielona

Na początek stary dowcip:

Baca jest sądzony za zabójstwo turysty, ale się nie przyznaje.

Sędzia pyta: – No to jak to było, Baco?

– Ano nijak. Siedziołek se na przyzbie i strugałek osikowy kołecek. A ten turysta siad se kole mnie i zacoł jeść cereśnie. I co zjod, to mi pesteckom trach!!! w oko. A jo nic, ino se strugom ten kołecek. A on znowu zjad i trach!!! mie pesteckom w oko. A jo nic i dalej strugom… A on łostatniom cereśnie, rzucił mi torebke pode nogi, wstał i tak niesceśliwie potknoł, ze upadł na ten kołecek, com go strugoł.

I tak, panie, coś ze 27 razy…

Mail z Redakcji Rolowanej Dąbrowy do ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Dąbrowie Górniczej z dnia 3.06.2019 r.

„(…) Od prawie 7 godzin w sposób notoryczny i uciążliwy z terenu zakładów ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Dąbrowie Górniczej (zaznaczmy, że od 22.00 obowiązuje ogólnie przyjęta cisza nocna i niezakłócanie ciszy) dobiega ogromny hałas z różnego rodzaju odgłosami metalicznymi, które wprawiają okolicznych mieszkańców w dyskomfort i uniemożliwiają wieczorno-nocny odpoczynek w miejscu zamieszkania.

(…) Będziemy wdzięczni (…) za szybką i rzeczową odpowiedź, którą zamieścimy wraz z naszym opisem sytuacji (…)”

Minęły dwa dni i przed południem 5 czerwca br. otrzymaliśmy odpowiedź:

„(…) Odpowiadając na (…) pytanie, w poniedziałek, 3 czerwca w elektrociepłowni TAMEH POLSKA wystąpił problem z dmuchawą, czyli urządzeniem, które produkuje dmuch do wielkiego pieca w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland. By usunąć usterkę trzeba było uruchomić dodatkowe sprężarki powietrza, które zastąpiły dmuchawę w produkcji dmuchu i zabezpieczyły ciągłą pracę wielkiego pieca.

Właśnie to tymczasowe uruchomienie dodatkowych sprężarek skutkowało zwiększonym poziomem hałasu. Problem został już rozwiązany. Rozumiemy, że zwiększony poziom hałasu mógł być dla mieszkańców uciążliwy dlatego przeprowadziliśmy szczegółową analizę pracy dmuchawy, by wdrożyć działania, które pozwolą uniknąć w przyszłości konieczności uruchamiania dodatkowych sprężarek, co mogłoby stanowić problem dla okolicznych mieszkańców.(…)”

Kilka chwil później wysłaliśmy do AMP kolejne pytanie:

„(…) jak informują nas internauci, w dniu wczorajszym, tj. 4 czerwca od godzin wieczornych do ok. 7 rano w dniu dzisiejszym (5 czerwca) z terenu zakładów AMP ponownie dochodził hałas na dużo wyższym, stałym i inwazyjnym dla słuchu i organizmu poziomie. Czy to również była usterka? Doszłoby do niej kilkanaście godzin po pierwszej, a przecież (…) mail jest z dnia dzisiejszego i nic (…) o tym nie wspomina.

Czy zanim opublikujemy artykuł na ten temat, mogłaby (…) ustosunkować się do tej kwestii, tj. przyczyn i długości kolejnej emisji hałasu z terenu Państwa Firmy? (…)”

Proszę zresztą samemu posłuchać tego, co Mieszkańcy mają wieczorami w domach (nagranie z 4 czerwca 2019 r.):

 

Nie musimy dodawać, że 5-tego czerwca sytuacja się powtórzyła – większość nocy 5/6 czerwca d. Huta Katowice hałasowała ile wlezie… A odpowiedzi od ArcelorMittal Poland nie otrzymaliśmy do momentu publikacji…

 

I jak tu ich nie lubić? Czy też lubić właśnie… Baca by się uśmiał.

 

Post Scriptum

Dyspozytor Centrum Zarządzania Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej poinformował nas, że

Sprawa została skierowana do merytorycznego wydziału tj. Wydziału Ekologii i Rolnictwa i tam proszę kierować dalszą korespondencję w tej sprawie.

Szkoda, że dopiero po drugiej interwencji i po kolejnej nieprzespanej przez Mieszkańców sąsiadujących z Hutą terenów nocy…
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *