Czy MZBM i Prezydent naruszyli dyscyplinę finansów publicznych?

O czym szumią dęby (2018.06.05)

Po kilku dniach przerwy znowu wracamy do ciekawostek z życia dąbrowskiego samorządu, czyli kolejnej odsłony kroniki kryminalnej, a właściwie dzisiaj – naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, iż do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej złożono zawiadomienie o popełnieniu czynu noszącego znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych przez Dyrektora Ireneusza Adamczyka oraz Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniewa Podrazę.

Wiąże się to bezpośrednio z zatwierdzeniem ubiegłorocznego budżetu Miasta.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach wydała bowiem o przedłożonym przez Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2017 rok opinię pozytywną, ale z uwagą. To ostatnie słowo robi różnicę – bo ta uwaga dotyczy zobowiązań wymalnych Miasta w kwocie 4 miliony złotych. Niby niewiele przy 300-milionowym długu, ale ważne jest, skąd ten 4-milionowy dług wymagalny? Otóż – jak wkrótce rozwiniemy to w odrębnym reportażu – dotyczy on zobowiązań, jakie MZBM reprezentujące Gminę Dąbrowa Górnicza ma wobec wspólnot mieszkaniowych!

I w zaleceniach do tej opinii RIO zwróciło uwagę, aby w przyszłości eliminować występowanie zobowiązań wymagalnych.

Niewiele osób wie, że ta z kolei uwaga Regionalnej Izby Obrachunkowej nie jest czymś wyjątkowym – pierwsze wnioski w tej sprawie RIO wniosła już w 2006 roku!
Wskazano jednocześnie, iż zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, wydatki publiczne winny być dokonywane w terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

A jaki z tego wniosek wyciągnęli Dyrektor MZBM oraz Prezydent Miasta? Jak wynika z zawiadomienia – żadnego, gdyż przez 11 ostatnich lat regularnie nie spłacali zadłużenia Gminy wobec wspólnot mieszkaniowych, a kwoty wahały się w tych latach od 800 tysięcy złotych nawet do 12 milionów złotych!

Wynika z tego również fakt, iż Regionalna Izba Obrachunkowa powinna uważniej przyglądać się realizacji swoich zaleceń, a miejscy urzędnicy mieć się na baczności w swoich działaniach, gdyż oprócz RIO będą się z tego samego wkrótce tłumaczyć prokuratorowi, gdyż zawiadomienie w tym samym temacie złożono kilka tygodni wcześniej.

Cóż, i tak ze świata finansów znowu wróciliśmy do kodeksu karnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *