Media obywatelskie – o problemach i ludziach, nie o polityce

Światopogląd Zielona

Media obywatelskie, aby istniały, muszą mieć dostęp do informacji i finansów. Żeby wpływ polityków na informacje był jak najmniejszy, potrzebne jest wsparcie obywateli, którzy chcą takie informacje otrzymywać.

I teraz jest taka możliwość – wpisując KRS 0000252284 do rubryki 1% na OPP w rocznym rozliczeniu podatku PIT wspieracie Państwo ekipę, która takie informacje dostarcza!

A że informacje i interwencje nie pasują rządzącym w Dębowym Grodzie? No cóż – oni są od rządzenia, a my od pokazywania problemów, nieprawidłowości i krytyki (bo prawidłowości pokazują media sponsorowane przez Magistrat) 🙂

Stowarzyszenie IRBIS powstało w 2006 roku. W grudniu 2012 roku uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego.

W 2018 roku Stowarzyszenie IRBIS rozpoczęło projekty medialne:

  • Cykl reportaży „O czym szumią dęby” (zobacz) – na kanale IRBIS TV (zezwolenie KRRiT na rozpowszechnianie programów w sieci teleinformacyjnej) mamy 8 subskrybentów oraz 87 materiałów filmowych,

  • Portal internetowy Rolowana Dąbrowa (zobacz) – od kwietnia 2018 roku strona internetowa www.rolowanadabrowa.pl została wpisana jako internetowa wersja wydawnictwa „Magazyn Rolowana Dąbrowa”. Do dnia dzisiejszego odwiedziło go 45.712 internautów odsłaniając 468 wpisów 221.256 razy.

  • Czasopismo „Magazyn Rolowana Dąbrowa” (kliknij obrazek) – (wpis w rejestrze czasopism Sądu Okręgowego w Katowicach); do tej pory wydaliśmy 5 numerów czasopisma o łącznym nakładzie 55.000 egzemplarzy (6-ty w druku)

Powyższe jest wynikiem tego, iż w 2017 roku Stowarzyszenie IRBIS postanowiło zbudować modelowy przykład funkcjonowania informacyjnego społeczeństwa obywatelskiego i na projekt pilotażowy wybrano Dąbrowę Górniczą, 114 tysięczne miasto na Śląsku, a właściwie (tworzonym wraz z Sosnowcem, Będzinem, Jaworznem i Czeladzią) tzw. Zagłębiu Dąbrowskim. Wybór miejsca nie był przypadkowy i opierał się o wstępną, pogłębioną dziś wiedzę o dużym zaniedbaniu spraw Miasta i jego Mieszkańców przez rządzącą od dziesięcioleci formację (a takie sytuacje mają miejsce w wielu miejscowościach w Polsce). Okazało się, że było to trafne posunięcie, a o sukcesie projektu świadczy m.in. fakt, iż stronę odwiedza – oprócz mieszkańców Dąbrowy Górniczej – niewiele mniej internautów z Warszawy, Katowic, Wrocławia czy Krakowa.

W naszej ocenie to także wynik pracy prawników, kompetentnego zespołu dziennikarskiego i korzystania z wiarygodnych źródeł informacji – bo pomimo często kontrowersyjnych tematów brak jest żądań sprostowań czy pozwów sądowych.

Więcej o nas (interaktywnie) – http://stowarzyszenieirbis.pl/historia

W planach na najbliższy rok mamy m.in.
  • rozwój mediów Stowarzyszenia IRBIS poprzez dołączanie kolejnych źródeł rzetelnej informacji oraz wyrażania kreatywnych opinii i komentarzy
  • cotygodniowe saloniki dziennikarskie oraz codzienny serwis wiadomości lokalnych w naszych mediach (www, FB i telewizja internetowa) „O czym szumią dęby”
  • stworzenie i rozwijanie działów OBYWATEL i INTERWENCJE w oparciu o zgłaszane przez Mieszkańców Dąbrowy Górniczej problemów dot. spraw obywatelskich, społecznych, ekologicznych czy zdrowotnych, przynależnych kompetencjami do samorządu gminnego / powiatowego (Dąbrowa Górnicza to miasto na prawach powiatu)
  • pomoc w samoorganizowaniu się wspólnot lokalnych (ulic, osiedli czy dzielnicy) – spotkania, prezentacje, wypełnianie formularzy KRS, przykładowe uchwały i protokoły założycielskie, nauka zdobywania informacji publicznej.
DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE 🙂

Kliknij po więcej informacji 🙂

Tagged

Dodaj komentarz