Okiem Jaszczura – Komisja Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej

Światopogląd

Wczorajsza (10.12.2018 r.) Komisja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej (foto z komisji z dn. 26.11.2018 r.) zajmowała się pakietem projektów uchwał na najbliższe dwie sesje Rady Miejskiej, w tym sesji „Nadzwyczajnej” zwołanej na 12.12.2018 r. W dniu 19.12.2018 r. odbędzie się natomiast sesja tzw. budżetowa. Ale ja zajmę się teraz nie wspomnianymi projektami uchwał, a informacją dot. mojego wniosku z poprzedniej Komisji Ochrony Zdrowia …, dotyczącego aktualizacji informacji dot. spraw sądowych prowadzonych w zakresie inwestycji ZCO w naszym wciąż Miejskim szpitalu ZCOSS im. S. Starkiewicza, przedstawionej przez jeszcze Prezydenta Z. Podrazę (SLD). Dzisiaj Pan Z. Podraza (SLD) jest Dyrektorem tegoż szpitala (po kilkunastoletnim urlopie bezpłatnym). Niestety jak się okazało na komisji przebywa aktualnie na L4. I niestety nikt w zastępstwie się nie pojawił ze szpitala, a Pani II Wiceprezydent B. Borowiec (SLD) także niestety poza podpisaniem nowej zaktualizowanej informacji niewiele jeszcze mogła wnieść w sprawach szpitala. Będzie czekać na opracowanie powołanego zespołu kontrolnego, którego nawet nie znała składu osobowego!!! Jak na konieczność dyskusji nad budżetem na 2019 r. na Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej to trochę mało.

Poprzednią informację dot. tych spraw sądowych (łącznie na kwotę ok. 137 mln zł) udało mi się uzyskać jakiś czas temu i przedstawiłem ją we wpisie: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=46778#more-46778. Uważam, że w kontekście zarówno projektu WPF jak i projektu budżetu na 2019 rok, nie wspominając o zdrowiu Mieszkańców Dąbrowy Górniczej jest to dosyć priorytetowa sprawa!

I tak:

ad. 1: powód Climatic Sp. z o.o., wartość sporu: 6.839.384,87 zł.

Jest ważna informacja. Mianowicie kasacja została oddalona – sprawa zakończona. Wg Pani Naczelnik Wydziału zdrowia te pieniądze zostały już w całości zapłacone. Osobiście mam trochę wątpliwości. Ciekawe ile nas-szpital to odsetek kosztowało, albowiem faktura pewnie była jeszcze z 2015 roku?!

ad. 2: powód Clima Sp. z o.o., wartość sporu: 71.962.237,00 zł.

Czekaliśmy na opinię biegłego. Opinia została wydana z opóźnieniem, ale została i nawet całkowicie uznana przez Climę Sp. z o.o. Szpital wniósł o wydłużenie terminu do przedstawienia zarzutów do opinii!? Jak stwierdziła Pani II Wiceprezydent z SLD sprawa w toku i tyle. Znowu na wyrok trzeba będzie poczekać dłużej.

ad. 3: powód Clima Sp. z o.o., wartość sporu 57.683.008,00 zł.

Tu mamy wyrok prawomocny, przysługuje kasacja. Wyrokiem z dnia 28.11.2018 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach uwzględnił apelację ZCO, uchylił nakaz zapłaty o powództwo oraz zasądził koszty postępowania ok. 85.000,00 zł.

W WPF na każdy rok od 2019 do 2023 (rok w rok) przewidziano 6 mln zł dotacji na wydatki i zakupy inwestycyjne dla ZCOSS im. S. Starkiewicza. To tak k’woli informacji dla Czytelników i Mieszkańców.

 

Grzegorz Jaszczura – Blog www.grzegorzjaszczura.pl, 11 grudnia 2018

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *