Okiem Jaszczura – Lipienniki w D.G. (sesja nadzwyczajna – dlaczego?)

Grzegorz Jaszczura Światopogląd Zielona

Tradycja nawet dla lewicy jest ważna, kto by się tego spodziewał? 🙂 . Akurat niedawno pisałem o tym, że sesje nadzwyczajne stały się świecką tradycją w Dąbrowie Górniczej. Zobacz: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=49035#more-49035. I rzeczywiście mamy kolejną nadzwyczajną, konkretnie 24.05.2019 r. Co prawda zainteresowanie Mieszkańców zerowe, a urzędników śladowe, ale przecież jest jeden punkt części merytorycznej: zaopiniowanie korekty granic Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk „Lipienniki w Dąbrowie Górniczej”.

Oczywiście zaopiniowanie ma być negatywne z powodu takiego, że w dodatkowy obszar wchodziłyby także plaża miejska, działka stanowiąca współwłasność osób fizycznych, na której zlokalizowany jest ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy i użytek ekologiczny „Młaki nad Pogorią I”. Bo tak ogólnie chodzi w tym wszystkim o korektę obszaru Natura 2000 poprzez jego zwiększenie o trzecią powierzchnię nad zbiornikiem Pogoria I, zgodnie z obszarem zaproponowanym do zaopiniowania przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z Warszawy, czyli w kontekście podnoszonej w dyskusji kwestii odpowiedniego wykształcenia osób zajmujących się tematem, raczej osobę wykształconą i to odpowiednio. 🙂 .

I wszystko można by procedować, ale zastanowiły mnie niedostatki w przygotowaniu projektu uchwały. Mianowicie w materiałach radni nie dostali nawet mapki obszaru o który chodzi. Rozdano je na Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, tuż przed sesją, ale nie było zaznaczonych obszarów o wyłączenie których Grupa Radnych (głównie skrajna lewica SLD), która zwołała (złożyła wniosek) sesję nadzwyczajną występuje. Z tym, że zauważyłem, że jest to i tak drugorzędne, bo w treści uchwały pisze jednoznacznie: zaopiniować negatywnie propozycje korekty granic…!!!

Zawnioskowałem jednak, aby na sesyjnym „telebimie” zaprezentować ww. obszary w obszarze, bo dyskurs toczy się trochę na ślepo. Po dużych perturbacjach doszło do tego i okazało się przy okazji, że referujący projekt uchwały radny klubu SLD K. Dybich próbował nawet wprowadzić nic nie wiedzących w temacie radnych w błąd, albowiem sugerował, że cały obszar Młaków ma zostać objęty ochroną wg jego interpretacji uzasadnienia do uchwały. Tak nie jest, bowiem wspomniana działka zajmuje centralne miejsce w Młakach, tak bym to określił (widać to dopiero na drugiej mapce). Chyba, że radny nie był przygotowany do referowania tejże uchwały.

Czy teren ten był ostatnio przedmiotem zmian własności, etc., dociekał radny P. Bobrowski (PIS), ale tego się niestety nie dowiedzieliśmy, właściwie wyjaśniliśmy tylko to, że jest to teren 2US, czyli usługowo-sportowy. Tłumaczenia nie tylko K. Dybicha (klub SLD), ale także Pana I Wiceprezydenta D. Rutkowskiego i nowego Naczelnika Wydziału Ekologii i Rolnictwa Pana Marcina Janika dla mnie nie były przekonywujące. Także radna K. Zagajska podniosła kilka argumentów, dot. szczególnie plaży, które nie korelowały z wersją urzędniczo-sld-owską. Reszta radnych, w tym POKO czy reszta PIS-u była znowu niema w trakcie części merytorycznej sesji.

Podsumowując wyniki głosowania do którego doszło: 15. radnych było za, 7. przeciwko, a 1 się wstrzymał.

Zauważam, o czym chyba już kiedyś pisałem, że ekolodzy-zieloni wyprowadzili się (a może uciekli?) z Dąbrowy Górniczej swego czasu, tuż przed wizytą Telewizji Trwam, wspomagającą Mieszkańców protestujących przeciwko wycince drzew w Parku Hallera. Było to dawno. 🙂 . Zobacz: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=830#more-830.

Ps Lipienniki – rodzaj roślin należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Należy do niego 425 gatunków, spośród których tylko jeden występuje w Europie Środkowej – lipiennik Loesela.

 

Grzegorz Jaszczura – Blog

Tagged

Dodaj komentarz