Okiem Jaszczura – MZBM, co dalej z targowiskami?

Grzegorz Jaszczura Światopogląd

We wpisie z 29.01.2020 r. przedstawiłem Szanownym Czytelnikom Raport z pola działań w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych, czyli naszym zakładzie budżetowym, zajmującym się w mieście m.in. tym na co wskazuje nazwa, ale nie tylko. Przedstawiłem tam interpelację, jaką złożyłem w związku z podejrzewaną przeze mnie stratą generowaną przez zarządzanie przez MZBM miejskimi targowiskami (na ul. Tysiąclecia i ul. Ludowej). Wydawało mi się niemożliwe, że przy tak astronomicznym wzroście kosztów np. sprzątania tychże targowisk – MZBM zajmuje się tym od 01.01.2016 r. – może być z tego jakikolwiek wynik dodatni.

Jest odpowiedź Pana Prezydenta M. Bazylaka(z 03.02.2020 r., sygnowana przez II-go Z-cę Prezydenta Panią B. Borowiec (SLD) i oczywiście potwierdzają się moje przewidywania. Mamy rachunek wyników za 2019 rok. (na foto obok) i co z tego (niego) wynika? Mianowicie to, że samo zarządzanie (administrowanie) przez „geniuszy” z MZBM targowiskami wygenerowało w 2019 r. stratę wielkości 332.929,90 zł. Tu można zauważyć, że prace porządkowe na targowiskach to 395.253,88 zł.

Podkreślmy, że to tylko dwa targowiska, a właściwie to liczy się tylko to w Gołonogu przy ul. Tysiąclecia. Podkreślmy jeszcze to, że czystość i porządek tam nie poprawiły się! Przejęcie targowisk nastąpiło na wniosek poprzedniego Prezydenta Z. Podrazy(SLD), o czym warto pamiętać, także w kontekście obecnej sytuacji w ZCOSS im. S. Starkiewicza czy przykładowo „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o.!!!, gdzie także odpowiedzialność poprzednich kierowników szpitala i tegoż prezydenta jest ewidentna.

Jeżeli tak działa MZBM to przestają dziwić „wieczne” zobowiązania wymagalne istniejące do wspólnot mieszkaniowych, w których MZBM (czyli Gmina) ma udziały, co z kolei jest przedstawiane rok w rok przez skład orzekający RIO w podsumowaniu wykonania budżetu przez Prezydenta Miasta w postaci opinii z uwagąZobacz przykładowo. Poprzedni, Z. Podraza(SLD), miał tak systematycznie, aczkolwiek bez konsekwencji, choćby w głosowaniu lewackich radnych rządzącej w Dąbrowie Górniczej koalicji.

Obecnie mamy także odpowiedź na ostatnie moje zapytanie dotyczące zadłużenia, którego w budżecie Gminy nie powinno być! (foto obok):

występują jak zawsze jedynie zobowiązania do wspólnot w których Gmina ma udziały, na koniec 2019 roki wynoszą gwoli ścisłości: 6.272.123,30 zł.

Do końca stycznia 2020 r. MZBM miał spłacić 2.000.000,00 zł zobowiązań. Czy tak się stało, przy okazji trzeba dopytać.

Ps Prosi się jeszcze o dodanie w tym wpisie o fakcie, że lada dzień (konkretnie 03.03.2020 r., godz. 14.00.) ma być ogłoszony wyrok sądu NSA w Warszawie w sprawie kasacji Gminy co do wyroku Sądu WSA w Gliwicach podważającego treść Statutu MZBM! Jaki będzie wyrok dowiemy się w marcu, nota bene po 2,5 latach!!! A zaczęło się tak niewinnie od pisma Klubu Radnych PIS do Wojewody, jeszcze 26.09.2016 r.Zobacz: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=39994#more-39994.

Ps ps Oddzielnie jednak napiszę o fakcie wielkości kredytów we wspólnotach, przypadających przecież także na Gminę!

 

Grzegorz Jaszczura – Blog

Tagged