Okiem Jaszczura – MZBM w „działaniu”

Grzegorz Jaszczura Światopogląd

We wpisie MZBM a targowiska już prawie dwa lata temu przedstawiłem, jak wzrosły koszty sprzątania dwóch targowisk miejskich w wyniku przejęcia ich zarządzania (administrowania) przez zakład budżetowy, tj. Miejski Zakład Budynków Mieszkalnych w Dąbrowie Górniczej. Przekazanie targowisk do MZBM-u to pomysł jeszcze Prezydenta Z. Podrazy (skrajna lewica SLD), poparty przez ich lewicową koalicję rządzącą w naszym mieście. Obecnie już zdecydowanie możemy ocenić, że było to nieudane pociągnięcie. Zobacz: MZBM sięga dna. Podwyżki czynszu dla kupców i wzrost kosztów miesięcznych za sprzątanie z 4.682,65 zł (do stycznia 2017 r.) do ok. 30.000,00 zł miesięcznie od lutego 2017 r.! Ale jeszcze gorsze jest to, że poprawy stanu czystości na tym obszarze (szczególnie w Gołonogu) i szczególnie po niedzielnym targu nie ma.

Ale jak dowiedziałem się z odpowiedzi na moją interpelację dot. aktualnych kosztów tegoż sprzątania targowisk mamy nową umowę Nr ZP/ZG/MG/002/02/19/18 z dnia 01.03.2019 r., zgodnie z którą cena rośnie do 574.697,00 zł plus 8% VAT, co daje 620.672,76 zł w okresie rocznym, co daje 51.722,73 zł miesięcznie (przez najbliższe 12 miesięcy)!

Szanowni Czytelnicy proszę mi uzasadnić ten wzrost kosztów od stycznia 2017 roku do marca 2019 r. o 1100% (słownie: Jeden tysiąc sto procent)!!!, albowiem może nie mam odpowiedniej wyobraźni, albo czegoś nie wiem? Może jednak dla Mieszkańców (ich budżetu) i kupców lepszy byłby powrót do korzeni i zarządzanie (administrowanie) targowiskami przez jakieś stowarzyszenie?

U mnie powstaje pytanie czy te koszty nie spowodują np. zamknięcia targowiska, choćby w Gołonogu przy ul. Tysiąclecia? A warto podkreślić, że do tego zakładu budżetowego wciąż dokładamy z budżetu miasta (milion tu pół miliona tam 🙂 ), mimo że MZBM tak swoją drogą nie płaci zadłużenia wymagalnego do wspólnot mieszkaniowych administrowanych przez właśnie tenże MZBM. (a co b. ciekawe!, wciąż nie posiada zobowiązań wymagalnych do wspólnot mieszkaniowych administrowanych przez inne podmioty gospodarcze!!!). To zadłużenie wymagalne na koniec roku 2018 wynosiło ok. 6,261 mln zł!

A na dodatek akurat to ostatnie działanie MZBM (administrowanie) jest niezgodne z wyrokiem sądu WSA w Gliwicach w aspekcie brzmienia (zakresu) Statutu MZBM! Oczywiście tu Pan Prezydent (jeszcze Z. Podraza (SLD) i koalicja rządząca) złożyli wniosek o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Niestety jak wynika z odpowiedzi na inną moją interpelację dotyczącą tego problemu termin rozprawy mimo już prawie 1,5 roku czasu jaki minął, nie został wyznaczony!!! Sprawa w zawieszeniu a MZBM działa! Proszę ocenić samemu czy dobrze i dla dobra Mieszkańców Dąbrowy Górniczej? Pamiętajmy, że nadzór nad zakładem budżetowym cały czas prowadzi Pan Prezydent Miasta, już kilka miesięcy Pan M. Bazylak (Lewica).

Grzegorz Jaszczura – Blog

Kliknij 🙂

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *