Okiem Jaszczura – Podwyżka za śmieci (sesja 26.06.2019 r.)

Grzegorz Jaszczura Światopogląd Zielona

Niby początek wakacji, upał, a na sesji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej kilka istotnych, szczególnie dla Mieszkańców spraw i chłód w stosunkach między tzw. opozycją a totalitarną koalicją rządzącą, niezależny od działającej klimatyzacji. W tym należy dodać, wiele uchwał mających wpływ na sposób wydatkowania pieniędzy Mieszkańców w Naszym Mieście, niekoniecznie podejrzewam przez nich popieranych. Ale wybrali takie władze – lewicowe, a nie inne.

Tak hasłowo. Zmiany w WPF na lata 2019-2023 olbrzymie. Szpital miejski bez zmian, przynajmniej w finansach. Środowisko i jego ochrona okazuje się, że prawie wzorowe w mieście, oczywiście wg raportu ( 🙂 ). W MZBM jak zawsze. Etc.

Ale dzisiaj szerzej o uchwale Pana Prezydenta Miasta M. Bazylaka w sprawie tak tłumacząc to na zwykły język podwyżek za gospodarowanie odpadami komunalnymi i związanych z tym stawek opłaty za pojemniki o określonej pojemności. Podwyżki olbrzymie!

I tak przy:

tzw. zbiórce odpadów komunalnych selektywnej podwyżka o 67% na 20 zł za pojemnik,

przy zbiórce odpadów tzw. nie selektywnej podwyżka o 100% na 40 zł za pojemnik.

W uzasadnieniu do projektu podwyżek w uchwale Pana Prezydenta trzy strony uzasadniające konieczność podwyżek. Wszystkie odnoszące się albo do wzrostu opłat takich czy innych, przepisów które mają wejść po nowym roku i tzw. samobilansowania się gospodarowania odpadami czy nawet kosztów wzrostu płacy minimalnej i wzrostu energii elektrycznej. Czy wzrost płacy minimalnej ma wpływ na płace urzędników? 🙂 Zobacz! Zresztą Pan Prezydent zdecydowanie oznajmił wszystkim Mieszkańcom, że podwyżek mają się spodziewać i jest to pewne.

Dlatego podniosłem na sesji właśnie to, że nie ma nic w tych zarzutach i powyższych rozważaniach o oszczędnościach, ewentualnych przerostach zatrudnienia czy renegocjacji umowy z niestety monopolistą w Dąbrowie Górniczej na obsługę zbiórki odpadów, czyli Albą MPGK Sp. z o.o. Cały koszt podwyżki przerzucony jest moim zdaniem na Mieszkańców Miasta! Po prostu brakuje uderzenia się w pierś. Monopol operatora śmieciowego w Dąbrowie Górniczej budowany był od lat i niestety jest bardzo dobrze utrwalony. Ale, że wrócę do tego co pisałem na początku, Mieszkańcy demokratycznie wybierają te lewicowe władze w mieście. Teraz wg mnie to się odbija na nich. Każda ew. konkurencja pozytywnie wpływałaby na cenę. Mamy 48,92% udziałów w spółce prawa handlowego i wydaje się,  że mały wpływ na nią. Niestety 51,08% udziałów spółki z Niemiec rozdaje karty i to od chyba 1996 r. Zobacz genezę: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=33891#more-33891.

Zresztą wpisów o Albie u mnie na blogu było multum. Wystarczy wpisać słowo Alba MPGK w: Szukaj (zobacz) i zaznajomić się z nimi. 🙂 .

A byłbym zapomniał. Projekt uchwały przeszedł stosunkiem głosów 16. za do 8. przeciw. Nieścisłość na foto obok wynika z tego, że radnemu J. Reszce zepsuł się przyrząd do głosowania i wykazał głosowanie za, mimo że był przeciw. O tym, że nie jesteśmy jeszcze w 21. wieku w Radzie Miejskiej w Dąbrowie Górniczej świadczy to, że reszta głosowań z powodu awarii tejże aparatury do głosowania została przeprowadzona słownie. Zobaczymy czy tak jak poprzednio na naprawę czy wymianę aparatury poczekamy latami. O tym, że rządzi totalitarna koalicja w Radzie Miejskiej w Dąbrowie Górniczej świadczy to, że nie dopuszczono do reasumpcji tegoż głosowania!!!, stosunkiem głosów 15. do 7. Koalicja ta to dla niezorientowanych: PO-KO, SLD, TPDG.

Tagged

Dodaj komentarz