Okiem Jaszczury – Propaganda sukcesu?

Grzegorz Jaszczura Światopogląd Zielona

Propaganda sukcesu, czyli co słychać w ZCOSS? Dzisiaj wybiórczo przedstawię co słychać w Naszym wciąż miejskim szpitalu ZCOSS im. S. Starkiewicza na podstawie interpelacji radnego, członka Klubu Radnych PIS, Pana Z. Piątka. Odniesieniem będzie duża „feta”, jaka miała miejsce w szpitalu na drugi dzień po przyjęciu Programu Naprawczego na lata 2020-2022 przez lewicową Radę Miejską, czyli otwarciu zmodernizowanego Bloku Porodowego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego (28.01.2021 r.). Akurat 27.01.2021 r. Rada Miejska przyjęła wspomniany Program, zobacz: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=55391#more-55391.

Treść interpelacji wraz z odpowiedziami (na czerwono):

dot.: remontu Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w szpitalu miejskim

Szanowny Panie Prezydencie,

na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w związku z otwarciem w dniu 28.01.2021 r. zmodernizowanego Bloku Porodowego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego oraz Szkoły Rodzenia w naszym miejskim szpitalu Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. S. Starkiewicza proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Ile trwała (od kiedy?) modernizacja (remont)wspomnianego Bloku Porodowego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego?

„Modernizacja (remont) Bloku trwała w okresie od dnia 3 listopada 2020 r. do dnia 20 stycznia 2021 r. bez konieczności zamknięcia odcinka z tej przyczyny.” (to naprawdę błyskawicznie, brawo dla nowego p.o. dyrektora szpitala – przyp. mój).

2. Ile kosztował remont i z jakich środków został sfinansowany?

„Odpowiedź: łączny koszt prac remontowych: 16.434,00 zł brutto (w tym zakup i montaż wykładziny za kwotę: 13.284,00 zł brutto). Dodatkowo na wyposażenie zakupiono meble na łączną kwotę: 6.660,45 zł brutto.” (czyli sumarycznie wydano: 23.094,45 zł, naprawdę niedużo – przyp. mój).

3. Jeżeli remont został sfinansowany także ze środków sponsorskich czy miejskich to jakiej wielkości były to środki? Proszę, jeżeli to możliwe o podanie jacy to byli sponsorzy.

„Odpowiedź: prace remontowe oraz zakup mebli został sfinansowany ze środków własnych Szpitala. (coś takiego, czyli wkładu Podmiotu Tworzącego nic (słownie zero), a ilość oficjeli – celebrytów urzędniczych i politycznych (SLD + PO) bez liku, przy okazji foto obok z: Dąbrowa Górnicza nasze miasto – przyp. mój).

4. Czy na wyposażenie Bloku Porodowego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego oraz Szkoły Rodzenia wprowadzono środki w postaci wyposażenia, środków trwałych czy tp. z tzw. fundacji WOŚP?

„Odpowiedź: do wyposażenia Bloku Porodowego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego oraz Szkoły Rodzenia nie wykorzystano żadnych środków, o których mowa w pytaniu.” (wydaje mi się to dziwne w kontekście wcześniejszych doniesień medialnych: http://www.zco-dg.pl/?id=2992/Sprzet_od_Wielkiej_Orkiestry_Swiatecznej_Pomocy, ale widocznie tak jest – przyp. mój).

Zbigniew Piątek

Odpowiedź sygnowała II Zastępca Prezydenta Miasta Bożena Borowiec (SLD). Co tam (28.01.2021 r.) robiła ta chmara urzędników i lewicowych polityków (czy przepisy dot. COVID nie zostały naruszone?), gdy tak naprawdę poza Dyrekcją szpitala (i WOŚP z 2018 roku), która jak wynika z odpowiedzi na interpelację dokonała tego remontu ze środków własnych szpitala, nikt inny bowiem nie przyczynił się do remontu (modernizacji) i otwarcia Bloku Porodowego, to nie mam pojęcia.

Podczepili się nie do swojego sukcesu (czy to w ogóle sukces?), bo sami mają tylko tyły, tu można by przypomnieć, że np.:

– od dobrych 10-ciu lat nie płacono choćby za znaczne części działek na hałdzie zarządzanej przez AMP (jakieś 460 tys. złotych rocznie brutto plus ew. odsetki), a nikt tego w urzędzie nie skontrolował!?

– od co najmniej lat 15-tu nic się nie zmieniło w notorycznym nie płaceniu przez Gminę zobowiązań wymagalnych (zaległości czynszowych) do Wspólnot Mieszkaniowych (aktualnie na 31.12.2020 r. ok. 4 mln złotych) zarządzanych przez MZBM– może czas najwyższy zgłosić to np. do Biura Informacji Gospodarczej?

– przyjmowane są kolejne programy naprawczedąbrowskiego szpitala, gdy samych długów jest na ponad circa 200 mln złotych, a niewiele mniej trzeba włożyć, aby uruchomić nową część placówki. Podmiot Tworzący nie wykazuje chęci rozwiązania problemu, przynajmniej wg mnie tak jest.

– NEMO wkrótce samo się „rozleci”, bo maszyny i urządzenia do jego funkcjonowania zainstalowane były w… 2003 roku – a jedynym pomysłem jest dorzucanie gotówki (kilka milionów złotych rocznie) na bieżącą działalność, czyli głównie pensje… Przez pandemię restrukturyzacja przebiega tak, że nikt nie traci zatrudnienia, mimo braku działalności spółki w zakresie, do którego została powołana.

– efekty pracy PM MZUM.PL widzą wszyscy mieszkańcy po ilości… pasiastych (czerwono-białych) pachołków obok dziur w dąbrowskich drogach.

Słowem – gdzie nie popatrzeć, tam bieda lub łatanie rzeczywistości. Problem się pojawi, jak dziury (dosłownie i w przenośni) nie da się zasłonić nawet sztandarem (czerwonym) rządzącej lewicy… Swego czasu nawet komunistyczna propaganda sukcesu tego nie zdzierżyła.

 

Grzegorz Jaszczura – Blog