opłata adiacencka – sesja 14.02.2018 r. (odsłona 99)

Opłata adiacencka continuum. Tym razem opis sesji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej zacznę od sprawy, która niestety nie zaistniała w części merytorycznej tejże sesji. Chodzi o próbę wprowadzenia do porządku obrad dwóch projektów uchwał przez radną K. Zagajską oraz radnych Klubu Radnych PIS, dotyczących tak głośnej ostatnio w naszej Dąbrowie Górniczej, sprawy opłaty adiacenckiej. W szczególności chodzi o opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, który nastąpił w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej. Ściąganie tej opłaty kontynuuje Pan Prezydent Z. Podraza (SLD), pomimo protestów mieszkańców i pomimo tego, że nie musiałby tego robić. Ostatnio pisałem o tym przy okazji spotkania w Strzemieszycach, gdzie również podałem szymel, jak uniknąć jej w sposób demokratyczny. Zobacz: żniwa opł. adiacenckiej trwają. Moje wystąpienie możesz Drogi Czytelniku zobaczyć tutaj. Jej wysokość w kontekście ukończenia I etapu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej (za 502 mln zł) w naszym mieście, wynosi zgodnie z projektem uchwały z 2008 r. Pana Prezydenta Z. Podrazy (SLD) aż 50%!!!
Do próby wprowadzenia tych projektów uchwał doszło pod wpływem nacisków mieszkańców w ostatniej chwili. Niestety nie zostały one przyjęte pod głosowanie przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Panią A. Pasternak (Lewica) ze względów formalnych. Można jej przyznać rację, że nie musiała tego robić, ale samo „opóźnienie” sesji o prawie 1,5 godziny z powodów innych i braku doniesienia ksera opinii prawnej, którą wyjątkowo szczęśliwie Radca Prawny urzędu już miał (zresztą podobnej do tej z 2008 roku. , czyli negatywnej), przy dobrej, ewentualnie woli i wsparciu radnych, np. koalicji lewicowej SLD-TPDG-PO-DWS mogło spowodować, że do dyskusji i ich uchwalenia by doszło. Cóż znaczyłoby kolejne pół godziny opóźnienia, w kontekście tego problemu mieszkańców. Niestety stało się inaczej. Lewicowa koalicja rządząca wciąż stoi plecami do mieszkańców, przynajmniej wg mnie.

Ps Więcej wpisów na blogu dot. opłaty adiacenckiej znajdziesz Szanowny Czytelniku wpisując w Szukaj hasło, np. opłata adiacencka.

 

Grzegorz Jaszczura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *