Protest hutników ArcelorMittal pod Hutą Katowice – czyli kiedy nas zamkną

Światopogląd Zielona

Jak informuje „Dziennik Zachodni” w dniu 24 lipca 2019 r.

Przed siedzibą zarządu ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej odbyła się dziś demonstracja. Pracownicy wraz z przedstawicielami związków zawodowych działających w ArcelorMittal Poland domagają się wycofania decyzji o wyłączeniu wielkiego pieca oraz stalowni w Krakowie.

– Szanujemy prawo naszych pracowników do wyrażania swoich opinii, poglądów i emocji, dlatego z dużą wyrozumiałością podeszliśmy do zorganizowanej dziś pikiety – informuje Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

Petycję z postulatami strony społecznej odebrał osobiście Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny firmy.

Firma podkreśliła również, że postój części surowcowej w Krakowie jest związany z trudnościami, z jakimi boryka się przemysł stalowy w Europie. Postój ma mieć charakter tymczasowy.

Mamy nadzieję, że warunki rynkowe ulegną poprawie w kolejnych miesiącach i że przywrócona zostanie równowaga pomiędzy podażą i popytem oraz równe warunki konkurowania – czytamy w oświadczeniu ArcelorMittal Poland.

Ciekawe, czy tak samo mówią we Włoszech, gdzie w listopadzie 2018 roku koncern ArcelorMittal kupił hutę i obiecał załodze i rządowi włoskiemu, że postawi ją „na nogi”? Warto spytać…
W końcu w Krakowie w ostatnich latach zainwestowano ponad 200 milionów złotych, głównie w duży piec, który właśnie się wygasza. Przeinwestowano czy chodzi bardziej o grę negocjacyjną z m.in. rządem Polski oraz stolicami europejskimi (ogranicza się również produkcję w hutach w Niemczech i Francji)? Ofiarami wojny celnej w dziedzinie stali może stać się hutnictwo w całej Unii Europejskiej (oraz nasze 6 hut AMP w Polsce)…

Więcej o AMP na Rolowanej Dąbrowie:

A są jeszcze kwestie ekologiczne, o których wkrótce napiszemy, a z którymi niektóre redakcje łączą AMP…

Tagged

Dodaj komentarz