Wielka sława to żart – czyli ciemna strona popularności ZCOSS

Światopogląd

Zagłębiowskie Centrum Onkologii ma dziś z grubsza licząc ponad 100 mln zł długu. Nie wziął się on znikąd. Były już prezydent Zbigniew Podraza, formalnie przez 17 lat dyrektor szpitala na urlopie, patrzył przez palce na to, co wyprawia p.o. dyrektora Zbigniew Grzywnowicz. A chodzi o przekręty, łamanie prawa zamówień publicznych, zasad uczciwej konkurencji, niegospodarność itp. itd. Podraza patrzył też spokojnie, jak Grzywnowicz pozbywał się co lepszych współpracowników, jak zamknął SOR, jak sprywatyzował porodówkę, co okazało się kompletnym fiaskiem. (zobacz)

W telegraficznym skrócie droga Z.Grzywnowicza wyglądała tak:

  • Pozbył się kardiologii (w tym inwazyjnej) i nefrologii – pozbawiając Szpital lokomotyw finansowych (milionów „z hakiem” z dzierżawy nie ma szans zastąpić kilkunastu milionów z normalnych kontraktów)
  • Upomniał się o wydzierżawiony zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy pod pozorem braku remontu (sam miał go przeprowadzić, a do dziś pacjenci przebywają przeniesieni na pierwszym piętrze, bo od lat kilku remontu brak)
  • Zamienił (siekierkę na kijek) się kontraktami – dochodową okulistykę na laryngologię
  • Wyoutsourcingował oddział położniczy w ten sposób, że po 2 latach oddział wrócił z kilkoma milionami zł niezapłaconej dzierżawy, pół milionem zł (wg prawa strata znacznej wartości – na konto p.o. dyrektora) na ponowne uruchomienie oddziału oraz sprawą zagrożenia zdrowia i życia matek i noworodków wskutek dopuszczenia przez Grzywnowicza do aukcji sprzętu oddziału położniczego (wykup własnego sprzętu od komornika).
  • Nie udało się Z.Grzywnowiczowi pozbyć m.in. oddziału wewnętrznego i SOR-u (choć były czasy, gdy ten był nieczynny – zobacz), bo nikt o zdrowych zmysłach nie kupuje tak kosztochłonnych oddziałów i kilku innych.
  • Wprowadził (w zastępstwie organów do tego powołanych, tj. Prezydenta Miasta i Radnych Rady Miejskiej) do działań szpitala politykę zdrowotną dla Mieszkańców (słynną strategię z 2012 roku – zobacz), nie licząc się (jako pełniący obowiązki nie musiał? tego wiedzieć) z rachunkiem ekonomicznym… Skracając pomysł – miało być Centrum Usług Medycznych żyjące z wynajmu pomieszczeń, a od 2011 roku dodatkiem (bonusem czy też wisienką na torcie) miał być onkologiczny samograj, tj. kilkanaście milionów złotych czystego dochodu z oddziału Zagłębiowskie Centrum Onkologii!

Jak się i ten pomysł skończył – (prawie) wszyscy wiemy, jedyne, co jest tajemnicą, to fakt, KTO ZGODZIŁ SIĘ (Prezydent? Rada Miejska?) na zaciągnięcie KREDYTU KUPIECKIEGO na BAJOŃSKĄ SUMĘ 176 MILIONÓW ZŁOTYCH? na budowę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii (które wkrótce potem „przejęło” nazwą cały Szpital)? Kredytu, który teraz w co najmniej połowie wysokości zapłaci Gmina Dąbrowa Górnicza w formie dotacji i spłaty kredytu (z odsetkami karnymi za ostatnie 5 lat) – miejmy nadzieję, że w ratach. Nawet NIK nie mógł na to patrzeć i skierował wnioski do Prokuratury (zobacz).

Czy personel dąbrowskiego SOR-u jest winnym czy ofiarą?

Po przejęciu kontroli nad Szpitalem, Dyrektor Zbigniew Podraza nie zmienił wiele w jego funkcjonowaniu, a praktycznie nic w temacie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który w ostatnim roku przyjął ponad 24 tysiące pacjentów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby sami kontrolerzy z powołanej przez nowego Prezydenta Miasta Marcina Bazylaka nie zauważyli, że na SOR kwalifikowało się… niecałe 8% pacjentów (sytuacje nagłe), a pozostali.. gdzie?

No, o tym nie znajdziecie Państwo ani słowa w raporcie – ale ponad 22 tysiące pacjentów powinno być skierowane i obsłużone przez lekarzy Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej (ten sam Szpital, kilkadziesiąt metrów dalej). Ale nie byli. Czyżby chodziło o cenę za pacjenta? SOR to w końcu kilkakrotnie wyższe stawki niż NiŚOP… A pacjenci rzeczywiście potrzebujący pomocy przyjmowani byliby na bieżąco (5 pacjentów dziennie). Tak przynajmniej wynika z raportu.

Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia i nadzór Wojewody?

Dzięki dwóm dyrektorom o naszej słynnej i nowoczesnej (w wyglądzie i zarządzaniu) placówce leczniczej mówi cała Polska, m.in. (zobacz szczegóły klikając):

Tylko czy o taką sławę zarządzającym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. S.Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej chodziło?

Kliknij 🙂

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *