Zbudujemy sobie Skansen Komunizmu w Centrum Miasta?

Światopogląd Zielona

To temat rzeka, ale podsumujmy przekaz, budowany przez byłą / aktualną Władzę (z tym samym Scenarzystą):

– Kiedy uważnie przyjrzymy się śródmieściu Dąbrowy Górniczej, zwłaszcza przez pryzmat dawnych zakładów Defum, dostrzeżemy uniwersalną historię powstawania i rozwoju miast przemysłowych na ziemiach polskich oraz – co szczególnie istotne – cechy charakterystyczne tylko dla Zagłębia Dąbrowskiego. Dzięki temu, centrum Dąbrowy Górniczej można określić jako serce całego regionu zagłębiowskiego. Mamy tu fragmenty osiedli fabrycznych, zespół historycznych hal, zabytek socrealizmu, architekturę modernistyczną z okresu przedwojennego, wysokościowce i pawilony handlowe z lat 60. i 70. XX wieku, a dalej – ulicę 3 Maja z zabytkowymi kamienicami i słynną Sztygarkę z niesamowitą sztolnią ćwiczebną – wyjaśnia Henryk Mercik, wicemarszałek województwa śląskiego.

– W nowym centrum założono powstanie placów miejskich, traktów komunikacyjnych dla pieszych i rowerzystów, tzw. przestrzeni narracyjnych, czyli instalacji i miniparków wciągających użytkowników w pokłady historii Dąbrowy Górniczej. (…)  – wylicza Wojciech Czyżewski.

 

Spina się to jakoś Państwu? Może się czepiamy, ale ta podróż do północnych Niemiec, o której wspomina w swoim felietonie Wojciech Czyżewski, bardzo twórczo wpłynęła na plany Magistratu…

Zakasujemy Chorzów (zobacz) 🙂 🙂 🙂

Tagged

Dodaj komentarz