Nie milkną echa wypowiedzi radnego Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej i działacza ekologicznego ze Strzemieszyc Jerzego Reszke oraz odpowiedzi nań prezydenta „Dębowego Grodu” Marcina Bazylaka (zobacz). To dobry punkt wyjścia do przypomnienia o nieprzemijającym w Naszym Mieście temacie srebrnego pyłu, obecnego zwłaszcza w dzielnicach sąsiadujących z zakładami ArcelorMittal Poland S.A.

Powołując się na dane z raportu WIOŚ w Katowicach, zrobionego na wniosek Stowarzyszenia Aktywne Zagłębie Dąbrowskie (zobacz na Facebooku), radny Reszke (i – co ciekawe – prezes proekologicznego Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce) wyraził pogląd, iż „Huta nie pyli”. To, że nie przekracza norm, nie oznacza, że nie pyli – zauważył to nawet prezydent Bazylak (chwała mu za to), dziwiąc się, że nie widzi tego inżynier pracujący wiele lat na innej dąbrowskiej hucie. A my pochyliliśmy się nad owym raportem i ze zdziwieniem graniczącym z oburzeniem odkryliśmy, iż p. Reszke nie widzi w tym raporcie coś znacznie bardziej oczywistego – srebrnego pyłu!

Tym bardziej, że sam w interpelacji radnego z dnia 17.08.2022 r. pytał o zgłoszenia do służb miejskich w temacie opadów pyłów i otrzymał obszerną odpowiedź (zobacz), z której wynika, że w dacie tworzenia ww. raportu (20.12.2021-29.12.2022) były dwa zgłoszenia o srebrnym pyle, a w ostatnich 5 latach – 9 takich przypadków. Gdyby przeczytał nasze artykuły (poniżej wykaz) czy zapytał np. mieszkańców Tworznia, dowiedziałby się, że srebrny metaliczny pył był i dalej jest obecny w życiu sąsiadów d. Huty Katowice. Raport mówi o tym, że za KAŻDYM razem badania prawie WSZYSTKICH próbek z 5-ciu punktów dookoła Huty (nie było tam wspomnianego Tworznia), był tam zaobserwowany pył jako „płaskie połyskujące płatki o średnicy” od 0,25 do 0,9 (!!!) mm. Pytanie, które wciąż zadaje kierowane przez niego Stowarzyszenie „skąd się bierze srebrny pył”, staje się bezprzedmiotowe…

A propos Stowarzyszenia – jego członkowie byli głównymi bohaterami reportażu TVP pt. „Pył nas zabija” red. Łukasza Kowalskiego, który to film stał się przyczyną przeprowadzenia w 2015 roku postępowania administracyjnego przez WIOŚ w Katowicach zakończonego decyzją ówczesnego jej szefa p. Anny Wrześniak w kwietniu tegoż roku o zamknięciu stalowni na terenie d. Huty Katowice.

Tu już przejdziemy do AMP i wpływania przez prawdopodobnie ich speców od public relations na „czyszczenie” polskiego internetu z dowodów mówiących o szkodliwej działalności ich dąbrowskich (i nie tylko) zakładów metalurgicznych. Wspomnianego filmu ani żadnych informacji o nim nie znajdziemy ani na stronie TVP, ani na żadnej innej. Nie znajdziecie też Państwo zdjęć (takich jako poniżej), gdy obłoki czerwonej chmury wiszą nad zakładami i – co gorsza – Dąbrową Górniczą.

Zrzut z Huciak Atowice FB

Wszędzie natomiast znajdziemy odmienianą na wszystkie sposoby, legendarną już, kwotę 700 mln złotych na projekty proekologiczne na inwestycje w „stalowni, spiekalni oraz elektrociepłowni Tameh Polska” (przy tej ostatniej łączyło się to z ogromnych hałasem – zobacz i zobacz). W stalowni projektowano zainstalowanie filtrów wyłapujących srebrny metaliczny pył z wsypywanego do wkładu do pieca złomu metalowego – nigdzie natomiast nie było informacji, o ich odbiorze i tradycyjnej przy tym fety. Jak widać (proszę zamieść choćby balkony w Strzemieszycach, Ząbkowicach, Tworzniu czy na Kazdębiu – i sprawdzić wzrokowo i magnesem) także z cytowanego przez proekologicznego radnego raportu – z marnym skutkiem. Najgorsze jest to, że nawet WIOŚ to potwierdza w odrębnych pismach, natomiast stwierdza, że tak wielkie opiłki są… nieszkodliwe (!!!). „Niedoinformowana” przez kogo trzeba p. Wrześniak została w ciągu następnych miesięcy odsunięta ze swego stanowiska – i teraz wszystko jest znowu w porządku. Od 8 lat trwa kpina z Państwa Polskiego, które nie potrafi swoimi służbami zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom!

Nie będziemy po raz kolejny dodawać, że przy Hucie dalej śmierdzi technologicznym odorem, hałasuje ona w dzień i w nocy, nie tylko srebro „hula” z wiatrem po okolicy (24 maja br. była to np. żółta substancja pozostawiająca takiż pył i grubsze cętki) – ALE „wszystko jest zgodne z normami”. Serio?! I co zachowane normy mają do jakości życia Mieszkańców?!

Możemy zrozumieć prywatnego (olbrzymiego) przedsiębiorcę, obracającego miliardami dolarów, że dba o dobrą opinię używając wszelkich dostępnych i prawnie dozwolonych środków, ale dlaczego np. organizacje ekologiczne jak się już „czepiają”, to nie największego „truciciela”, ale wszystkich innych wokół? Polecamy wejście na bip dg.pl, kliknąć na Rada Miejska i znaleźć Jerzego Reszke, a następnie wpisać AMP lub Arcelor w zakładce „znajdź” w swojej wyszukiwarce – ile interpelacji dotyczy tego przedsiębiorstwa, odpowiedzialnego (jak twierdzi choćby prezydent Bazylak) za największą ilość pyłów (w tym metalicznych okruchów) w Dąbrowie Górniczej? Można to porównać do zainteresowania pana radnego innymi firmami ze Strzemieszyc. A suma interpelacji radnego Reszke dawno już przekroczyła astronomiczną liczbę 300…

Huta w Rolowanej Dąbrowie (wykaz niepełny):

http://rolowanadabrowa.pl/chybione-inwestycje-czy-ostra-gra-negocjacyjna-amp-czyli-wygaszany-piec-i-kontrowersyjna-ekologia
http://rolowanadabrowa.pl/co-ma-baca-do-huty-katowice-czyli-jak-amp-nie-zauwaza-inwazyjnego-halasu
http://rolowanadabrowa.pl/ekologiczne-problemy-huty-katowice-czyli-kalendarium
http://rolowanadabrowa.pl/okiem-jaszczura-ekologia-amp-czyli-wiarygodnosc-kuglarza-cz-i
http://rolowanadabrowa.pl/okiem-jaszczura-ekologia-amp-czyli-wiarygodnosc-kuglarza-cz-ii
http://rolowanadabrowa.pl/ekologiczne-nozyce-sie-odzywaja-czyli-tworzen-a-amp
http://rolowanadabrowa.pl/strzemieszyce-czyli-ekologia-sterowana
http://rolowanadabrowa.pl/huta-przestanie-dymic-czyli-czy-amp-zwija-dzialalnosc
http://rolowanadabrowa.pl/jak-huta-szlamu-sie-pozbywala-ad-vocem-dzialalnosci-prospolecznej-i-bezpylowej
http://rolowanadabrowa.pl/jeszcze-26-dni-i-wreszcie-obok-d-huty-katowice-nie-bedzie-srebrnego-pylu
http://rolowanadabrowa.pl/srebrny_pyl_powrocil