Muszę jeszcze wrócić do sesji Rady Miejskiej z dnia 17.05.2023 r. Dwie sprawy: znacząca podwyżka za śmieci i zadziwiający wywód radnego PIS, że Huta Katowice/ArcelorMittal, jak zrozumiałem, „nie zanieczyszcza” środowiska naturalnego! Co do podwyżki, to Radni koalicji lewicowej rządzącej jednym głosem w Naszym Mieście „dowalili” Mieszkańcom podwyżkę za opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi o 31%. Słowo „dowalili” jest wg mnie adekwatne do skali podwyżki. Ta wspomniana koalicja lewicowa obejmuje Platformę Obywatelską (właściwie POKO), Nową Lewicę (stare ostatnio SLD), TPDG. W sumie, o nie wiem czy są jacyś radni quasiniezależni w radzie czy raczej przed zbliżającymi się wyborami już takich nie ma, a będą takich udawać po prześlizgnięciu się do rady kolejnej kadencji.

Oczywiście wypowiedziałem się przeciwko tej podwyżce. Uzasadnienie i sama kwota podwyżki, tj. podniesienie opłaty od mieszkańca prowadzącego zbiórkę w sposób selektywny z 29 zł do 38 zł, a przy zbiórce nieselektywnej z 58 zł do 76 zł budzi sprzeciw.

Niestety moim zdaniem brak wpływu na spółkę, w której mamy 48,92% udziałów, czyli Albę MPGK Sp. z o.o. jest jedną z przyczyn takich bezwzględnych podwyżek. ALBA MPGK Sp. z o.o. zmonopolizowała gospodarkę odpadami odpadami w mieście, zresztą w ostatnich latach nie tylko odpadami. O tym wspominałem trochę na sesji wcześniej przy omówieniu realizacji budżetu przez Pana Prezydenta w 2022 r. Niestety moje uwagi w tym temacie odbijają się od lewicowej władzy w mieście, jak od ściany! Zresztą geneza pojawienia się  tej niemieckiej firmy sięga 1996 r. i prezydent to chwali, pewnie z radną K. Stępień, (UW, SLD, NL) i byłym wiceprezydentem H. Zagułą, (PZPR, UW, KLD, SIO, PO), siedzącym do tej pory w Radzie Nadzorczej, a ja nie chwalę.

Zobacz:

Komisja Rewizyjna drzewiej,

Dąbrowskie Księstwo Śmieciowe.

A przecież w ostatnich latach ALBA MPGK Sp. z o.o. przejęła nie tylko kontrakty na obsługę śmieci, ale także dotyczące szeroko pojętego oczyszczania Miasta, sumarycznie za ponad 60 mln zł rocznie! I czy nie mają na to wpływu warunki przetargów, które – nie tylko moim zdaniem – preferują jedną firmę, niszcząc możliwości konkurencji (ostatnio nie ma nawet drugiego oferenta, co pokazuje skalę tego zjawiska). Potwierdza to już tegoroczne przydzielenie Albie przez MZGO usługi za 23.086.625,00 zł netto (22.02.2023 r.) bez postępowania przetargowego! Zresztą podobnie było w 2019 r. i 2021 r. Na razie zainteresowało się tym Centralne Biuro Antykorupcyjne (zobacz), ale a nuż coś znajdą? W każdym razie „cynk” jakiś dostali…

Jednostka budżetowa, czyli MZGO ma nowy system informatyczny, który chce zintegrować z wykonawcą. Nie jest gotowy, więc nowy kontrakt jest z tym wykonawcą, który integruje z nimi systemy! W jakim celu? Aby następny potencjalny wykonawca był przygotowany na nowy system. Raczej bez sensu. A gdzie możliwość konkurencji i walki o negocjacje ceny dla Mieszkańców Panie Prezydencie?

 

Wrócę na koniec do początku sesji, gdzie doszło do reklamy „Rolowanej Dąbrowy. Odbyło się to w trakcie dyskusji o tym czy Huta ArcelorMittal wytwarza pyły zanieczyszczające środowisko czy nie, między radnym PISu J. Reszke, a Panem Prezydentem Miasta M. Bazylakiem (bezpartyjna lewica). Zobacz szerszy opis: http://rolowanadabrowa.pl/darmowa-reklama-podziekowania-rolowanej-dabrowy-dla-radnego-i-prezydenta.

W skrócie wg radnego PIS jest wszystko w porządku z generowaniem pyłów przez hutę, bo nie są przekroczone jakieś normy. Pan Prezydent stał na stanowisku, że Huta pyliła i pyli. Muszę stwierdzić, jako tubylec z Małych Strzemieszyc, że słowa Pana Prezydenta są mi zdecydowanie bliższe, niż kogoś przyjezdnego.

Tak się zastanawiam czy jestem wyjątkiem w PISie z tym poglądem, bo jeżeli chodzi o moje pismo do Poseł E. Malik sprzed 1,5 roku w sprawach dot. ochrony środowiska przy hucie, wpływu na zdrowie mieszkańców, etc., do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi! Zobacz: pismo do Poseł E. Malik. W rezultacie, może to ja nie mam racji? Zbliżają się wybory, a wyborcy nie wiedzą, jakie jest stanowisko PISu w tej sprawie. Chociaż nie wierzę, że ktoś może uwierzyć, że huta nie pyli.

Zobacz także:

Co „piszczy” w wielkim piecu?.

 

Źródło: Blog Grzegorza Jaszczury