Wieści o niegospodarności w Zagłębiu Dąbrowskim dotarły aż do stolicy… Według naszych informacji, zainteresowanie dziennikarzy śledczych programu red. Anity Gargas wzbudziło tym razem działania największego zakładu przemysłowego regionu oraz brak zainteresowania tymiż działaniami i przestrzeganiem udzielonych pozwoleń środowiskowych przez urzędników Gminy Dąbrowa Górnicza, WIOŚ oraz Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Nieprawne użytkowanie, niegospodarność, brak ważnych załączników do umów najmu, brak procedur kontrolnych w samorządzie wojewódzkim i gminnym itp. itd. – a wszystko można policzyć, bo mowa o milionach złotych straconych przez Gminę, a także zastanawiający brak opłat czy kar ze strony wojewódzkich służb środowiskowych.

Pytania, które się same suną na myśl, to te o odpowiedzialności administracyjnej i karnej urzędników oraz organów nadzorujących pracę tych pierwszych. Ci ludzie zajmują konkretne stanowiska, można ich wymienić po imieniu i nazwisku…
A firmy, przy zastanawiającym braku odpowiedniego nadzoru (i dotyczy to np. w Dąbrowie Górniczej nie tylko tego przedsiębiorstwa, dla której reporterzy programu śledczego przyjechali do Dąbrowy Górniczej), robią prawie wszystko dla optymalizacji zysku, nie bacząc na efekty środowiskowe i społeczne.
Dobrze, że jeszcze są media, które o tym mówią…

 

P.S. A dla zainteresowanych większą ilością szczegółów – polecamy ciekawą lekturę (zobacz wg numerów)