Gala Finałowa Konkursu Historycznego „Rotmistrz Witold Pilecki – bohater niezwyciężony” odbyła się dzisiaj w ZSP nr 3 w Strzemieszycach Wielkich. Była to już druga edycja konkursu organizowanego w strzemieszyckich szkołach, w ramach obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” w naszej Ojczyźnie. Organizatorami konkursu byli: Biuro Poselskie Posła Roberta Warwasa przy współpracy Stowarzyszenia Aktywne Zagłębie Dąbrowskie oraz Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej.

Wszystko to pod patronatem Zbigniewa Ziobro – Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego. Właśnie Wiceminister tego resortu Michał Wójcik zaszczycił rozdanie nagród i dyplomów swoją obecnością, byli także posłowie RP Panowie R. Warwas  i W. Andzel, a także radni Rady Miejskiej, konkretnie ja i J. Reszke. Gospodarzem uroczystości był Dyrektor ZSP nr 3 T. Nabiałek.

Celami konkursu było zgodni z regulaminem:

  • upamiętnienie postaci Witolda Pileckiego jako polskiego bohatera narodowego
  • upowszechnienie wiedzy o bohaterze Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego
  • zainteresowanie historią najnowszą Polski XX wieku
  • zachowanie pamięci o bohaterskiej walce Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu
  • rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów
  • rozwijanie u uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów
  • motywowanie  nauczycieli do podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym
  • propagowanie osiągnięć uczniów i ich nauczycieli.

Ogólnie Gala Finałowa przebiegała bardzo uroczyście, a piękne tańce i pieśni polskie, i patriotyczne zaprezentował zespół Gołowianie. Także uczniowie strzemieszyckich szkół zaprezentowali piosenki. Bardzo liczni uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

Najważniejsze, że pamięć o polskich bohaterach walczących zarówno ze zbrodniarzami niemieckimi jak i komunistami sowieckimi jest pokazywana i przekazywana do młodego pokolenia, które będzie o Naszych Bohaterach pamiętać, pomimo tego, że komuniści chcieli ich wykląć i wymazać z pamięci Polaków! Przetrwali! Rotmistrz W. Pilecki, podobnie jak inni WYKLĘCI, okazał się ZIARNEM dla nowego pokolenia Polskich patriotów.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Grzegorz Jaszczura – Blog

 

 

Kliknij 🙂